Wyjeżdżając w delegację za granicę, warto wziąć pod uwagę dni wolne od pracy w Europie. W określonych terminach możemy bowiem napotkać trudności pod postacią zamkniętych sklepów czy utrudnionej realizacji naszych obowiązków. Poniżej podpowiadamy, kiedy przypadają święta w Europie i czego należy się w te dni spodziewać.
Święta w Niemczech
Popularnym kierunkiem wyjazdów służbowych i pracowniczych są Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów warto być przygotowanym na dni wolne w następujących terminach: 1 stycznia w Nowy Rok, w Wielki Piątek, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny (są to terminy ruchome), 1 maja w Święto Pracy oraz we Wniebowstąpienie Pańskie przypadające 40 dni po Wielkanocy, a także 15 sierpnia we Wniebowzięcie NMP. Zakupów nie zrobimy również w Zielone Świątki (w majową lub czerwcową niedzielę, równe 7 tygodni po Niedzieli Wielkanocnej), 3 października w Święto Zjednoczonych Niemiec oraz w Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia.
Dni wolne w Wielkiej Brytanii
Wielu Polaków pracuje na stałe lub wybiera się w delegację do Wielkiej Brytanii. Przybywając w tym kraju należy spodziewać się dni wolnych w Nowy Rok, Wielki Piątek oraz Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny, 2 maja w tak zwany May Day oraz 30 maja w Bank Holiday. Zamknięte sklepy i urzędy zastaniemy również 29 sierpnia w kolejny Bank Holiday oraz w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Terminy świąteczne w Austrii
Dni wolne w Europie obowiązują również w Austrii. Problemy ze zrobieniem zakupów czy skorzystaniem z usług w tym kraju możemy napotkać 1 i 6 stycznia, w Wielki Piątek oraz Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja w Święto Pracy, we Wniebowstąpienie Pańskie (40 dni po Wielkanocy), w Zielone Świątki oraz 15 sierpnia. Na utrudnienia powinniśmy się przygotować również 26 października w Dzień Niepodległości Austrii, 1 listopada we Wszystkich Świętych, 8 grudnia w Niepokalane Poczęcie oraz 25 i 26 grudnia w Boże Narodzenie.
Dni niepracujące we Włoszech
Wielu Polaków w delegacjach można spotkać również we Włoszech. W tym kraju dni świąteczne w Europie są obchodzone w Nowy Rok i święto Trzech Króli – czyli 1 i 6 stycznia, w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja w Święto Pracy oraz 29 czerwca w Dzień Świętego Piotra i Pawła. Utrudnienia napotkamy także 15 sierpnia we Wniebowzięcie NMP, 25 października w związku ze świętem „Ochi”, 1 listopada we Wszystkich Świętych, 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz wszystkie trzy bożonarodzeniowe dni od 24 do 26 grudnia.
Święta w Hiszpanii
Spora ilość dni wolnych od pracy czeka nas w Hiszpanii. Pierwszy raz zamknięte sklepy i urzędy zobaczymy tradycyjnie 1 i 6 stycznia w Nowy Rok i Trzech Króli. Później pewne trudności możemy napotkać w Wielki Czwartek i Piątek oraz Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny (Wielka Sobota jest normalnym dniem pracy). Wolny będzie także 1 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia i 12 października w Święto Narodowe Hiszpanii. Kolejne dni niepracujące w tym kraju to 1 listopada, 6 grudnia – Dzień Konstytucji w Hiszpanii, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia.
W pozostałych krajach europejskich większość dni wolnych pokrywa się z naszymi, polskimi świętami. Zazwyczaj zamknięte sklepy i urzędy zastaniemy w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie, a także 1 maja, 15 sierpnia i 1 listopada. Za świadczenie pracy za granicą w tych terminach, prawem każdego pracownika jest otrzymanie wybranego dnia wolnego w ramach rekompensaty lub odpowiedniego dodatku do wypłaty.